Asbestli Gemi Türkiye'ye Giremeyecek

Brezilya’dan yola çıkan Asbestli NAE Sao Paulo gemisinin söküm için Türkiye'ye getirileceği haberi başta çevreci oluşumlar ve yerel halk tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Kısa sürede tüm Türkiye'de tepki toplayan zehirli gemi konusunda bakanlık açıklama yaptı.

Asbestli Gemi Türkiye'ye Giremeyecek

Twitter'da açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geminin yarattığı tehlike nedeniyle ülkeye sokulmamasına karar verildiğini açıkladı.

"Uluslararası bağımsız denetim kuruluşları ve Bakanlığımız denetim ekipleri gözetiminde notifikasyon şartında yer almasına rağmen ikinci bir denetim sürecinin işletilmemesi; tekrar istenen asbest ve diğer tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken `Tehlikeli Madde Envanter Raporunun´ Bakanlığımıza sunulmaması nedeniyle; "NAE Sao Paulo" isimli gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda; geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecektir."