Bolu, 94 yılın en sıcak yazını yaşıyor

Aşırı sıcaklar Türkiye genelinde etkisini sürdürüyor. Meteoroloji verilerine göre Bolu'da son 94 yılın en sıcak yaz mevsimi yaşanırken, kuraklık nedeniyle ağaçların yaprakları, sararıp döküldü. Orman mühendisi Barış Bolat ise iklim değişikliği ile ilgili dikkat çeken bilgiler paylaştı.

Bolu, 94 yılın en sıcak yazını yaşıyor

Bolu, doğal güzellikleri, tabiat ve milli parklarıyla özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen ziyaretçilerin tercihi oluyor. Yüzde 65'i ormanlarla kaplı kentte, bu yaz hava sıcaklıkları 40 dereceleri geçip, son 94 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Meteoroloji verilerine göre rekor sıcaklıkların yaşandığı Bolu'da, özellikle geniş yapraklı ağaçlarda sararmalar başladı. Sararan yapraklar, rüzgarın etkisiyle yere düştü. Sonbahar mevsiminde beklenen durumun ağustos ayında yaşanmasını orman mühendisi Barış Bolat değerlendirdi.

'TOPRAKTA NEREDEYSE SU KALMADI'

Bolu'nun yeterli yağışı almadığını belirten Bolat, iklimlerin kaydığını ifade ederek, "Normal şartlarda eylül ayı itibarıyla yapraklar sararmaya ve dökülmeye başlar. Tabii bu sıcakların fazla olmasından kaynaklı, iklim de çok değişti. Bunun da etkisi var. Bu tarihlerde Bolu'da yaz yağmurları yağardı normal şartlarda. Bu da ağaçların besin almasını sağlıyor. Şimdi bu aşırı sıcaklardan dolayı toprak suya doyamadı. Toprakta artık neredeyse su kalmadı. Yeterli besine ulaşamadığı için yapraklar sararmaya başladı. Bu da doğal olarak iklimi öne almış oldu. Eylül ayında yaşamamız gereken şeyleri, daha önce yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr