Edirne iklimine uyum sağlayan safran, ikinci kez hasat edildi

Edirne iklimine uyum sağlayan safran, ikinci kez hasat edildi

Safran, Safranbolu ile özdeşleşen bir bitki olmasına rağmen Edirne'de de yetişmeye başladı.

Emekli Hasan Artan, Safranbolu'dan getirdiği yaklaşık 200 safran soğanını Fatih Mahallesi'ndeki tarlasına ekti.

SAFRAN EDİRNE’NİN İKLİMİNE UYUM SAĞLADI

Kentin karasal iklimine uyum sağlayan bitkiden geçen yıl 150 gram üreten Artan, bu yıl başladığı hasatla 300 grama ulaşmayı hedefliyor.

"Mucize bitki" olarak anılan, gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan safran, ekonomik olarak da üreticiyi memnun ediyor.

“SAFRANIN GETİRİSİ YÜKSEK”

Artan, safran üretiminin sabır gerektiren bir iş olduğunu söyledi.

Üretim yapılan alanın yılda 2-3 kez sulanmasının verim artışı sağladığını belirten Artan, "Denemek için susuz yetiştirdim ama zayıf kalıyor. Herkese safran üretimini tavsiye ederim, denesinler. Bazı ürünler için güzel bir alternatif. Bundan 5 dönüm ekmek, diğer ürünlerden 100 dönüm ektiğinizden daha fazla gelir getirir." dedi.

Hasat etkinliğine katılan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek de teknik iş birliği içinde oldukları Artan'ın, güzel ve başarılı işler yaptığını belirtti.

 

Edirne de safran ikinci kez hasat edildi #1

“1 KİLOGRAM SAFRAN 25-30 BİN LİRA”

Artan'ın, üretimde önemli bir mesafe katettiğini ifade eden Tülek, "Safran, ekonomik olarak bölgemizde alternatif bir ürün. Yoğun iş gerektirdiği için sınırlı alanlarda ekilmesi mümkün. Burada da gördüğünüz gibi safran, kumsal toprakları seven, güney yamaçları, güneşi seven bir bitki. Bu tarz, değerlendirilmeyen kumsal, 2. ve 3. sınıf topraklarda dahi kaliteli verim alındığı görülüyor. Yaklaşık 100 bin ila 140 bin çiçekten bir kilogram civarında safran elde edilebiliyor. Bunun da ekonomik olarak değeri 25-30 bin lira." diye konuştu.

 

Edirne de safran ikinci kez hasat edildi #2

Edirne de safran ikinci kez hasat edildi #4