Mahkemeden Validebağ'a 'Millet Bahçesi Projesi'ne iptal kararı

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Üsküdar’daki Validebağ Korusu’na yapılması planlanan 'Millet Bahçesi Projesi'ni iptal etti.

Mahkemeden Validebağ'a 'Millet Bahçesi Projesi'ne iptal kararı

İstanbul Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nda yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi'ne karşı bölge halkı ve çevreciler; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AK Partili Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmıştı. Daha önce açılan davalarda imar planlarının yürütmesi durdurulmuştu. 

Cumhuriyet'ten Cengiz Karagöz'ün haberine göre, 30 Kasım’da İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görülen iki farklı davanın sonucu dün tebliğ edildi. Mahkeme kararlarına göre; bir sonuçta millet bahçesi projesi, diğerinde ise projenin imar planları iptal edildi.

Projeyi iptal eden mahkeme kararında, “Dava konusu işlemlerde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. İmar planlarının iptali için ise “Dava konusu planlarda, şehircilik ilkelerine, planlama esasları ve tekniklerine, kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldı” ifadeleri yer aldı.

Kararı değerlendiren avukat Onur Cingil, “Koruma amaçlı Nazım İmar Planı yapılmıştı. Biz bu planı en başından beri Validebağ Korusu’nun talan edilmesine yönelik ‘korumama planı’ olduğunu ifade ediyorduk. Bu plana yönelik bir ihaleye çıkılmıştı. İhalede de 500 araçlık otopark, tiyatrolar, büfeler ve 13 kilometre gibi doğa karşıtı bir planı ortaya koyuyordu” dedi.

Buna karşı açılan davanın kazanıldığını belirten Cingil, “Beklediğimiz bir karardı. Validebağ Korusu’na tehdit olabilecek her türlü konuyu da böylelikle bertaraf etmiş oluyoruz” diye konuştu.

Validebağ Gönüllüleri’nden Şengül Kılıç da çevrecilerin yıllardır mücadele ettiğini belirterek “Biz buradayız ve sonuna kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. Türkiye’nin her yerinde benzer doğa talanları söz konusu olduğunu belirten Kılıç, mücadele çağrısında bulundu.

Kaynak: www.gazeteduvar.com.tr