SOFRALAR ZEHİRLE DOLDU TAŞTI

Tarım ürünlerimiz bilinçsiz ilaçlanması, hem yediğmiz gıdalaraları tüketirken bizi zehirlerken hem de tarım alanlarının zehirlenerek arı, kuş ve börtü böceğe zarar vererek doğal ortamı bozmaktadır.

SOFRALAR ZEHİRLE DOLDU TAŞTI

Zehirsiz Sofralar Platformu, tarım zehirlerinde (pestisit) rekor artış olduğu bilgisini paylaştı. Tarım zehirleri sebebiyle 2022 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye kaynaklı 259 bildirim yapıldığı açıklandı. Platform tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Pestisit, yani tarım zehri kalıntısı sebebiyle 2021 yılında AB ülkelerinden yapılan Türkiye kaynaklı 372 bildirim ile önceki üç yılın ortalamasının yaklaşık üç katına çıkarak rekor kırıldı. 2022 yılının henüz ilk yarısında ise bu bildirimlerin sayısı 259’a ulaştı. Kalıntı bildirimlerindeki artış eğilimi, geçen yıl kırılan rekorun da aşılabileceğini gösteriyor. Bütün bu veriler, gerekli önlemlerin alınmadığını, denetimlerin yeterli ve uygun bir şekilde yapılmadığını ortaya koyuyor.”

Veriler Halka Açılmalı

Açıklamada yapılan değerlendirmeler şöyle sıralandı:

•Denetim sonuçları şeffaflıkla paylaşılmıyor.

•AB Gıda ve Yemler İçin Hızlı Alarm Sistemi, Türkiye’den ihraç edilen limon, greyfurt, biber, mandalina, portakal, nar, asma yaprağı, ayva, domates, karpuz, maydanoz, üzüm, armut, kabak, patlıcan, yeşil fasulye ve keçiboynuzu zamkında limit üstü pestisit kalıntısı tespit etti.

•Kalıntılar kısırlığa, üreme sağlığı bozukluklarına ve kansere neden oluyor.

•Bakanlık yetkilileri tarafından Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne (GGBS), ülke genelindeki tüm gıda ve yem işletmeleri, bu işletmelere yönelik denetimler, alınan numuneler, numunelerin analiz sonuçları, işletmelere uygulanan idari cezalar, yaptırımlar gibi bilgiler giriliyor. Ancak bu bilgiler halkın erişimine açık değil. Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de GGBS verileri halkın erişimine açık olmalı.

Kaynak: www.didimozgurses.com