Yüzyılın bitkisi Mezitli'de

Ekolojik ve çevre dostu olarak tasarlanan ve her katta oluşturulan teras bahçeleriyle çalışanları iş stresinden uzaklaştıran Mersin'e bağlı Mezitli ilçesi Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda nesli tükenmekte olan Agave bitkisi koruma altına alındı. Öte yandan bitkiler arasında bulunan muz ağacı da meyve vermeye başladı.

Yüzyılın  bitkisi  Mezitli'de

Vatandaşların en iyi şekilde hizmet alabilmesi ve çalışanların işlemlerinin kolaylaşması açısından her ayrıntının düşünüldüğü Mezitli Belediyesi Ana Hizmet Binası, her katta bulunan teraslarıyla çalışanlarına ve vatandaşlara rahat nefes alma olanakları sağlıyor. Mimari açıdan her ayrıntının düşünüldüğü ve enerjisinin bir bölümünü kendi üreten binada çeşitli bitkiler yetiştiriliyor. Bu bitkiler arasında bulunan muz ağacı meyve vermeye başladı. Bunun yanında Meksika'ya ve Teksas'ın bazı bölgelerine özgü ‘Yüzyıl Bitkisi’ olarak adlandırılan ‘Agave Bitkisi’ nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alındı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından bakımları yapılan ve etrafı çitlerle çevrilen bitki vatandaşların da dikkatini çekiyor. Her 100 yılda bir defa çiçek açtığı söylenen bitki, dalları ve yapraklarıyla tropikal bir desen ortaya çıkartıyor.

KORUMA ALTINA ALDIK

Mezitli’yi yeşile hâkim bir kent haline getirdiklerini dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “İlçemizin çeşitli yerlerinde oluşturduğumuz korulukların yanında hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizde yeşil alanlar oluşturuyoruz. Yeni Hizmet Binamız bu konuda vatandaşların takdirini topluyor. Her katında bulunan teras bahçeleriyle vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın rahat nefes almalarını sağladık. Terasımızda bulunan bazı bitkiler meyve vermeye başladı. Ayrıca nesli tükenmekte olan ‘AgaveBitkisi’ni de koruma altına aldık. Mezitli’yi yeşilin hâkim olduğu bir kent haline getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.