Erzin'de yapımı planlanan polipropilen tesisine tepki

Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin (DAÇE ), Erzin'de yapımı planlanan polipropilen tesisine karşı yaptığı basın açıklamasıyla tesisin çevreye vereceği zarar konusunda kamuoyunu bilgilendirdi. Basın açıklması aşağıda.

Erzin'de yapımı planlanan polipropilen tesisine tepki

 

                                    ERZİN’DE POLİPROPİLEN TESİSİS İSTEMİYORUZ.

Ülkemizde son zamanlarda  bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri küresel bir saldırıya maruz kalmıştır. Bu saldırının sonucunda doğamız katledilerek çevremiz kirletilmektedir. Ülkemiz, Sanayi gelişme  adı altında gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüşmüştür.İmar rantları  ve vahşi madencilik yüzünden Orman katliamları ülkemizin her tarafında yapılmaktadır. Ülkemizde artık temiz hava solumak, Kaynağından temiz su içmek hayal olmuştur. Ülkemiz plastik ithalatı ve kullanımıyla Dünyanın 10. büyük plastik çöplüğünden biri olmuştur.

Yaşam alanlarımıza yapılan saldırılardan bir yenisi Erzine yapılmak istenmektedir. Narenciyenin başkenti olan, Issos gibi bir antik bölge ve  Burnaz gibi eşi benzeri  bulunmaz bir sahile, birinci sınıf tarım topragina ve iklimine sahip Erzin  bölgemize  kirletici bir teknoloji olan polipropilen  tesisis kurulumu planlanmaktadır. İskenderun körfezi ve Erzinde  mevcut kirletici tesisler ile yeterince havası suyu ve toprağı kirletilmiş olup, planlanan polipropilen tesis bölgenin daha çok kirlenmesine neden olacaktır. Polipropilen tesisi çalışmaya başlayınca atmosfere yayacağı ağır ve zehirli gazlar toprağı, havayı ve suyu kirletecektir. Ayrıca tesisin soğutulması işin kullanılacak yeraltı suları zamanla toprakların çoraklaşmasına ve dolayısıyla Halkın geçim kaynağı olan tarımın ve ayrıca soğutma suyunun denize deşarj edilmesi sonucunda deniz kirlenecek olup bölgede balıkçılığın ve turizmin bitmesine  ve halkın sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Erzinde yaşanacak olan bütün olumsuzluklardan Dörtyol ve İskenderun halkı da çok etkilenecektir.

Hammaddesi ve teknolojisi ithal olacak olan Erzin Polipropilen Tesisi cari açığın kapatılmasını sağlayamaz,aksine cari açığı arttıracağı açıktır.

Dünyayı iklim ve gıda krizi beklerken tarım alanlarının, su kaynaklarının yanıbaşına kimyasal tesis yapmak bilimsel ve hukuki değildir.

Ekonomik,sosyal ve çevresel olarak bölgemize  zara verecek ,Erzin  polipropilen tesisi; “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir ve Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ödevi olan  Anayasanın 56 maddesine “ aykırıdır.Erzin ve Doğu Akdeniz  Halkı  olarak Polipropilen tesisinin  bölgemizde yapılmasına karşıyız. Yaşam alanlarımıza ve sağlığımıza zarar verecek olan bu projenin yapılmasını istemiyoruz.Erzin halkı zehir solumak istemiyor. Yetkililer Erzin ve Doğu Akdeniz halkınının taleplerini yerine getirerek projeyi durdurmalıdır.

Bizler tesisin yapılmaması için yasal ve demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın geleceğini korumak için herkesi mücadeleye davet ediyoruz.

DOĞU AKDENİZ ÇEVRE DERNEKLERİ  (DAÇE )