Ras-el Seni bayramı kutlandı

Evlerde yapılan yemeklerin bir araya getirildiği ve yeni yıla merhaba dedikleri Ras-el seni Arap Aleviler’de geleneksel olarak yüzyıllardır kutlanmaya devam ediyor. Bugün İstanbnul'da Antakya dayanışması tarafından düzenlenen etkinlikte depremin yıktığı Antakya için dayınışma çağrısı yapıldı

Ras-el Seni bayramı kutlandı

Arap Alevilerin kutladığı Ras-el seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Antakya, Adana, Mersin ağırlıklı olmak üzere nüfuslarının Türkiye sınırları içinde 2 milyona yakın olduğu tahmin edilen Arap Aleviler kültürlerinin önemli bir parçası olan Ras el-Seni’yi (yılbaşı) 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan bu gece ve ertesi gün kutluyor.

Baskı, inkar ve imha politikaları nedeniyle, Anadolu ve Mezopotamya halkları dini ritüellerini, kültür ve geleneklerini özgürce gerçekleştirememesi gerçeğinden Arap Aleviler de payını alıyor.

Her şeye rağmen Arap Aleviler bugün de bayramlaşmaktan, manevi olarak da olsa kucaklaşmaktan, yardımlaşmadan vazgeçmiyorlar. Umutla, inatla ve tüm hüzne, kedere rağmen neşesini yitirmeden Ras el-Seni kutlamalarını devam ettiriyorlar.

OKULLAR TATİL, KUTLAMALAR GERÇEKLEŞİYOR

Arap Alevileri arasında Ras-el seni geleneksel olarak bir dini bayram şeklinde kutlanır. 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler (aydiye), harçlık vb verir; bir araya gelinip eğlenilir; bugüne özgü yapılan kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir.

Ras-es Seni Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir. Nusayrilerin, Ras-es Seni’den 6 gün sonra kutladığı Ğidil Kiddes bayramı ise Hz. İsa’nın vaftiz edildiği gün olarak sayılır. Geleneklere göre bu bayramda çocuğu olmayan karı-kocalar akarsuya dalıp çıkar. Bu gelenek uzun yıllar devam ettikten sonra günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur.

Nüfusunun büyük bir bölümü Arap Alevilerden oluşan Hatay’ın Samandağ'da 14 Ocak’ta okulların gayri resmi tatil olduğu tek ilçe.

İstanbul'da yapılan etkinlikte Antakya Dayanışmasının yıkılan Antakya için aşağıda verilen dayanışma çağrısı okundu.

Kaynak: https://pirha.org